Obytné vozy nebo karavany jsou ideální pro pohodlné cestování po Čechách i Evropě. Nadstandardní vybavení zpříjemní vaši dovolenou.

Rady pro jízduChystáte se poprvé na cestu s obytným automobilem? 

KARAVANYPůjčili jste si obytňák v půjčovně a nevíte na co si dát nejvíce pozor? Potom je tady tento článek. Zkušení harcovníci naopak mohou přidat nějakou radu. Většina automobilů má v technickém průkazu uvedenou hmotnost do 3500 kg, takže k jejich řízení postačuje řidičský průkaz skupiny B, tedy pro osobní automobily. Přitom váha obytného automobilu se na této hranici vždy pohybuje, jestliže ji rovnou nepřekračuje, a velikost bývá často srovnatelná přinejmenším s menším nákladním automobilem. Z toho nám plyne, že pro jízdu platí všechny zásady jako pro jízdu s nákladním automobilem. Váha To, že jedeme do kopec pomaleji, je možná únavné, ale bezpečnost to neohrožuje. Horší je to když chceme rychle zastavit.
_________________________________________ 


KARAVANYVelká váha má také velkou setrvačnost a setrvačnost navíc roste se čtvercem rychlosti. Jestliže tedy pojedeme rychlostí přes 100 km/h po dálnici za osobáky a budeme dodržovat stejnou vzdálenost jako dodržují oni mezi sebou, tak je velká pravděpodobnost, že když první rychle zastaví, druhý to stihne ubrzdit, ale přesto to budeme my kdo ho trefí zezadu a hodí na toho před ním, takže čumák si stejně neuchrání. Občas slýchám, jak kdo rozjel obytňák na 150 km/h a výše. To si ještě dokáži představit, ale jak to potom z takové rychlosti brzdí bych chtěl vidět. A raději z dálky.
______________________________________________ 


KARAVANYDalší problém ve váze je při sjíždění kopců. Jestliže pojedem v Alpách z kopce a budeme si před každou zatáčkou ťukat o brzdu, jako jsem to viděl tento víkend u obytňáku přede mnou jedoucím, tak je velká šance, že dole nezabrzdíme. Toto osobně považuji za největší bolest obytňáků. Autobusy a nákladní automobily mají buď retardér, či motorovou brzdu, takže mohou jet z kopce poměrně svižně a přitom nehrozí přehřátí brzd. V jednom autobusu jsem dokázal retardérem zvednou i lidi ze sedaček. S takovým vozidlem se dá jet potom z kopce opravdu svižně a nebezpečí přehřátí brzd nehrozí. Co ale my chudáci, co retardér ani motorovou brzdu nemáme? Nezbývá nám nic jiného než zařadit rychlostní stupeň, který auto z kopce udrží, aniž by zrychlovalo. A čím větší kopec, tím je to otrvanější, protože rychlost klesá. A tak si říkáme, že tam přeci nedám tu jedničku, a před zatáčkou si vždycky jenom tak ťuknete o brzdu... Někdy však ani jednička nepomůže, např. ze Samnau ve Švýcarsku sjíždíte 13 km sjezd a ani jednička neudrží konstantní rychlost a auto stále zrychluje. Potom nezbývá nic jiného než si pomoci brzdou, ale čas od času zastavit a nechat brzdy vychladnout. Charakteristickou vlastností rozehřátých brzd je to,že nebrzdí. A tak se může stát, že dole pojedem někam, kam jsme vůbec jet původně nechtěli.U obytňáků s automatickou převodovkou zvolte manuálně rychlostní stupeň podle sklonu kopce.

KARAVANYNezapomínejme ani na nájezdovou brzdu karavanu. Ta při sjezdech trvale brzdí, jak se opírá karavan o tažné vozidlo, a ve spodní části kopce nám tedy karavan přestane brzdit a vše musíme udržet tažným vozidlem. A má-li i to již zahřáté brzdy… Utrpěním při takovém sjezdu je pochopitelně rychlost a s tím související kolona za námi. Pokud je to možné pouštějme tedy kolonu na vhodných místech před sebe. Uvidíte aspoň jak se v dané krajině děkuje. Někde blinkry, někdy zamáváním, ale občas nám poděkují i způsobem který se používá v Čechcách pro jiné účely, a to zdviženým prostředníčkem. Výška Většinou když jezdím osobákem, neregistrujeme vůbec značky zákaz vjezdu vozidle vyšších než. V první řadě musíme vědět kolik má naše vozidlo na výšku. Ne vždy je to výška, která je zapsána v technickém průkazu, ale pokud máme namontován satelit, klimatizaci, či vezeme na střeše surf, klidně to může být i o 30cm výše.
___________________________________________ 


KARAVANYPro udržení pozornosti na výšku doporučuji hru, kterou hrají za jízdy i moje děti, a to dopočítávání cm, které nám do zákazu vjezdu chyběly. Díky tomu si zvyknete číst i značky, které jste před tím ignorovali. Délka Problémem nebývá ani tak délka vozidla, kdy si musíme do zatáčky trochu najet, ale přesah vozidla za zadní nápravou, který vybočuje. Zkuste si dát někdy 20 cm před konec vozidla postavit 10 cm vedle vozidla kolík, a s plným rejdem z tohoto místa odjeďte. Navíc odhad v zrcátku bývá ne příliš přesný a v noci nemožný. Kritických míst na cestě je mnoho. Výjezd z garáže, zahrady či kempu ( u mne utržená hrana na nástavbě), manévrování v úzkých prostorách, kdy horko těžko někam zacouváte a šťastní, že už to máte za sebou vyrazíte dopředu s plným rejdem ( u mne zadní nárazník).
_____________________________________________ 


KARAVANYSamostatnou kapitolou jsou rampy za vozidlem, které navíc nevidíte v zrcátku, ve kterém se jeví vše v pořádku, ale rampa za vámi páchá škodnou událost ( u mne rampa vydržela, ale nárazníku na Fabii chyběl lak v místech, kde došlo ke společnému sdílení prostoru a času ). Kritickým místem je i odbočování z úzké cesty na širokou, kdy zpoceni, že jste to někudy protáhli se najednou objevíte na široké silnici, ale 6m za vámi, je ještě bytelná zídka. Ostražitost mějte i na trajektech. Personál ve snaze namačkat na palubu co nejvíce aut vás nutí zajet co nejblíže ke stěně, ale musíte počítat s tím, že od té stěny taky ještě musíte odjet. Vydržte proto jejich řev a posuňky, kterými vám naznačují, že vůbec neumíte řídit. To všechno je zadarmo. V opačném případě Vás to bude stát peníze za opravu a řevu a posuňkům, že neumíte řídit se stejně nevyhnete.

OBYTNEVOZY.EU : PŮJČOVNA OBYTNÝCH VOZŮ ČESKÉ BUDĚJOVICE - gsm: +420 774 526 255 - email: info@obytnevozy.eu
PŮJČOVNA OBYTNÝCH VOZŮ, OBYTNÉ VOZY BAZAR A OBYTNÉ VOZY NA PRONÁJEM - PRODEJ A PRONÁJEM PRO OBYTNÉ VOZY NABÍZÍ PŮJČOVNA OBYTNÝCH VOZŮ OBYTNÉ VOZY.EU

Půjčovna obytných vozů nabízí obytné vozy na pronájem i pro prodej pro rodinnou dovolenou - obytné vozy pro 4 osoby, obytné vozy pro 4 osoby, obytné vozy s garáží. Obytné vozy bazar nabízí bazarové obytné vozy za výhodné ceny.

ZPĚTNÉ ODKAZY / PARTNERSKÉ WEBY / PARTNERSKÉ ČLÁNKY 01 02 03 04